Ženy, které si představily starosti, pouze s hygienickými potřebami, mohou mluvit o malém štěstí, protože, pro některé z nás, je to takřka utrpení! Ptáte se, proč? Zřejmě jste neslyšeli o premenstruačním syndromu, zkratkou PMS. Krátce před našimi dny, se objevují velké bolesti hlavy, břicha, prsou, v podbřišku, nebo nás trápí deprese, náladovost, psychické i fyzické vyčerpání. Náladovostí v tomto období, trpí snad každá druhá žena, na vině jsou hormonální změny, pokud vám, však postačí tabulka s čokoládou, či kýbl zmrzliny, pravděpodobně se nejedná o PMS.
 bolest hlavy
Stres? Genetika? Dědičnost?
Co je, příčinou tohoto syndromu a jak vlastně vzniká, není doposud jasné. Jednou z příčin, může být stres. Velkou roli sehrává životospráva, syndrom nevyléčí, ale může zmírnit jeho průběh. Další velkou roli, může sehrávat i genetika. PMS se objevuje několik dní před menstruací a během menstruace postupně mizí. Některé ženy prožívají tyto bolesti, tak silně, že nejsou schopné vstát z postele. Pokud jste v těchto dnech, doprovázena příznaky, které se podobají depresi (pocit bezmoci, úzkost, smutek, plačtivost), už se nemusí jednat o PMS, ale o premenstruační dysforickou poruchu (PMDD), která se řádí na seznam psychických poruch, a lze ji vyléčit antidepresivy.
 Žena v depresi
Už nemusíte trpět!
Nebojte se, o těchto problémech mluvit se svým lékařem, gynekologem, protože, není vaším údělem trpět. Řešením pro vás, může být hormonální antikoncepce, popřípadě doplnění hormonů, vitamínů. Pokud jsou bolesti snesitelné a chcete je, jen zmírnit, zkuste upravit jídelníček, před menstruací, žádný kofein, sůl, alkohol, nikotin, cukr. Hlídejte si, dostatek hořčíku, vápníku a železa. V krajní nouzi, pomůže volně prodejný prášek proti bolesti, ale pravidelné užívání, není zdravé, čili není to vhodné řešení. Můžete zkusit i relaxační cvičení, jako je jóga, ale pokud s na to necítíte, tak odpočívejte.