Máte přátele v zahraničí, kteří se vám ozvali, že by rádi navštívili naši zemi a procestovali tu s vámi známé památky? Pokud s nimi plánujete společnou akci v podobném duchu, máme pro vás návrh. Karlštejn, Pražský hrad, zámek v Hluboké nad Vltavou, Červenou Lhotu a Český Krumlov zná kde kdo, a můžete se o těchto pamětihodnostech dočíst i ve většině turistických průvodců, ovšem takovou Ledovou jeskyni, Luž, nebo Tisíciletý tis či přehradu Naděje neznají ani mnozí Češi. A dokonce ani někteří z těch, co žijí přímo v této lokalitě Lužických hor.

Lužické hory

Lužické hory patří k nejzajímavějším pohořím, a vypravíte-li se tam s pronajatým vozem s přáteli z ruzyňského letiště, nebudete litovat. Proč právě Lužické hory, a proč s pronajatým vozem?

Ticho a klid – vyrazíte-li v létě do Krkonoš, například do Pece pod Sněžkou, počítejte s tím, že tu budete potkávat na svých túrách desítky, možná stovky lidí den co den. V Lužických horách potkáte leda tak starousedlíky, a to ještě se štěstím. Sem se příliš turistů nehrne, protože totiž většina lidí není informována o tom, že je tu krásně. Zažijete tu opravdový balzám na vaše pocuchané nervy.

Jizerské hory

Daleké výhledy – budete-li projíždět pronajatým vozem z autopůjčovny v Praze https://autopujcovna-milan.cz/ Lužickými horami, doporučujeme zastavit se v Horní Světlé. Vyplatí se tam někde objednat ubytování a brzy zrána, ještě před východem Slunce, se vypravit na nejvyšší horu Luž. Anebo to můžete podniknout naopak večer, před západem Slunce. Luž je magický vrchol s překrásným výhledem, stojí to za to.

Malebná architektura – v Lužických horách se nachází celá řada zachovalých hrázděných staveb, tato lidová architektura patří k nejkrásnějším stavbám v Evropě.

Překrásná příroda nezasažená průmyslem – průmyslová výroba a husté osídlení se Lužickým horám vyhnulo, a je to dobře. Díky tomu si tu můžete užít například návštěvu Ledové jeskyně, Tisíciletého tisu v Krompachu a přehrady Naděje, kde je sice ledová voda, ale rozhodně osvěžující a velmi čistá.