U nás máme obvykle domov spojený s představou něčeho pevného. Je to v podstatě kotva, která nás drží na místě, něco, kam se můžeme vracet a o čem si můžeme být jisti, že tam je. Naše jistota, místo, kde můžeme v klidu relaxovat a odpočívat po náročném pracovním dni, kde jsme s našimi nejbližšími.

karavan v duchu 60. let

To vše však nemusí až tak platit. Ve Spojených státech Amerických existuje totiž jistou dobu jiný trend, kde vás domov nepoutá k jednomu místu, nýbrž cestuje s vámi. Není to přece skvělá představa, nasnídat se na jednom místě a navečeřet se třeba stovky kilometrů daleko? A mít přitom náš domov sebou?

Ano, jedná se o mobilní domy lavarohouse.cz, v naší zemi známé spíše jako karavany. Jde v podstatě o přívěsy, které mají na malém prostoru veškerý komfort a vybavení moderního domova. Najdeme zde tekoucí vodu, elektřinu, dokonce i postele. Ty se samozřejmě přes den skládají a fungují jako gauč. Některé skutečně extravagantní mají na střeše dokonce i bazén.

K čemu ale slouží? Je to jednoduché: nejste vázáni k jednomu místu. Řekněme, že chcete jet na druhý konec země – můžete, a to aniž byste museli složitě řešit ubytování a další věci, které jsou nutné, pokud jedete na několikadenní výlet.

V USA jde o tak populární životní styl, a takto bydlí tolik lidí, že jsou zde dokonce zřízena speciální parkoviště právě pro karavany, která berou v úvahu jejich velké rozměry. Můžete tam parkovat třeba několik měsíců, než se rozhodnete jet zase o kus dál.

starý typ karavanu jedoucí krajinou

Tyto mobilní domy jsou dostupné už i u nás v České republice. Zatím se však příliš neuchytily. Proč? Tím hlavním důvodem je rozloha. Naše země patří i v evropském průměru k těm menším a žádné místo není dál než několik hodin jízdy. Není tedy potřeba cestovat několik dní, abychom navštívili příbuzné.

Pak je tu i naše mentalita, která spíše než volnost preferuje https://slovnik.seznam.cz/cz-en/%3Fq%3Dodpo%25C4%258D%25C3%25ADvat jistotu. A tu dává pevný domov. Máme tak pocit, že tam máme kořeny. Avšak s postupující globalizací, kdo ví? Třeba se to změní a karavany budou běžné i u nás.