I malé holčičky mohou mít gynekologické obtíže. Nejčastěji trpí na synechii – srůsty zevního genitálu v oblasti malých stydkých pysků a poševního vchodu. Objevit se může u batolat, předškolaček, ale i desetiletých dívek. Problém se může objevit v tomto věku z důvodu snížené hormonální činnosti. Především je na vině nízká dávka estrogenu. Přesto je jednoduché těmto nepříjemným obtížím předejít. Postačí pravidelná a správná péče o intimní oblast holčiček. Přilepení protilehlých sliznic k sobě totiž ovlivňuje přítomnost smegmatu, tedy sekretu, který vytváří mazové žlázy. Pokud je pečlivě odstraněn, žádná synechie nehrozí.

 Dívka s králíkem

Obvykle jsou maminky poučeny ještě v porodnici. Někdy se ale stane, že se sestřičky k hygieně intimních partií dívek nevěnují. Nebo jsou doma maminky opatrné a nechtějí pochvu nijak poškodit. Ke každodenní péči je potřeba nedráždivého a neparfémovaného oleje a ubrousku. Samozřejmě ne vlhčeného. Důležité je od sebe stydké pysky oddálit. To je právě zřejmě ten moment, který není z opatrnosti vždy dodržen. Ne vždy se totiž dívkám tahle péče líbí. Obzvláště s těmi, které už se pohybují, může být potíž. Samostatná kapitola jsou školačky, které už se chtějí koupat a starat o své tělo sami. Těm je potřeba vysvětlit důležitost promazání alespoň 1x týdně.

 Měsíčkový olej

Pro samotný srůst není nutné žádné dlouhodobé zanedbání. Ke slepení může dojít i za 7-14 dní. Zkušenosti s tím má matka pětileté princezny Lenka: „Dceři se nikdy tento typ péče nezamlouval. Pak v necelých třech letech onemocněla angínou a já jsem neměla sílu se s ní ještě v tomto prát. Už podávání léku byl pro nás velký zážitek. Trvalo to maximálně týden, kdy jsem nepoužila olej. Poté jsem se nestačila divit. Do té doby pro mě neznámá synechie byla tam,” podělila se o své zkušenosti.

 

Podle místa, kde se objeví, rozlišují lékaři tři typy srůstu: přední, střední a zadní, který je nejčastější. Komplikací je vaginální infekce z důvodu hromadění moči, bakterie E. coli a dalších nečistot. Pokud není srůst příliš pevný a jde spíše o slepení, může se podařit vše zvrátit ještě doma. „Dětská lékařka nás sice poslala na gynekologii, než se ale přiblížil náš termín, mohla jsem jej zase zrušit. Pravidelně jsem zase začala dceři o přirození pečovat olejem a hlavně oddalovat. A povedlo se nám tak synechii rozrušit,” vzpomíná Lenka.

 

Pokud je srůst pevnější, poradí si odborníci z dětské gynekologie. Poté pokračujte vy doma. Co nikdy ale nepoužívejte, jsou hojivé krémy, ani ty na opruzeniny nejsou vhodné. Naopak. Mohly by špatnému procesu slepování naopak pomoci.