Každý složitější výrobek vystavený dynamickému namáhání by měl mít k dispozici náhradní díly. Poškodit a opotřebit se může vše, a tak jako u automobilů se v rámci servisních zásahů mění řada komponentů karosérie, podvozku a pohonné jednotky, u trampolín je fyzické zátěži vystaven celý výrobek od nosné konstrukce až po dopadovou plochu a ochranné prvky.
Nejčastěji využívané náhradní díly
Kryt pružin– dva základní ochranné prvky, které by neměly mezi náhradními díly na trampolínu chybět, jsou kryt pružin a ochranná síť. Dopadová plocha je sama o sobě bezpečná, to však nelze říci o obvodových pružinách rozmístěných v pravidelných odstupech na jejím okraji. Při dopadu bosou nohou může dojít k bolestivému zranění – sevření kůže, zachycení prstů mezi jednotlivé díly a následným zlomeninám. Kryt se vyrábí z pevného PVC odolného vůči UV záření, které dokáže odolat dopadu dospělé osoby.
Pružiny– pružiny se vyrábí ze speciální oceli tř. 13, jsou chráněné proti korozi pozinkováním a jejich životnost obvykle překračuje stovky tisíc hodin provozu. Při častém používání však může časem dojít k „vytahání“ a ztrátě pružné síly a vyplatí se tyto díly nahradit novými.
Ochranná síť– nemusí jít přímo o originální díl, tyto komponenty bývají univerzální, podstatné je však ohlídat si, zda má výrobek k dispozici certifikát TUV-G. Zpravidla jde o typ polyetylenu s názvem Terylene, tento materiál se využívá mimo jiné i pro chirurgické zásahy (šití tkání) a je pochopitelně zdravotně nezávadný. Vykazuje velmi dobrou pevnost v tahu jak ve formě rovných vláken, tak i v tkaných a uzlových spojích.
Kotvicí sada– zvláště u větších průměrů, které slouží pro venkovní skákání, se doporučuje ukotvit výrobek napevno do země kotvicí sadou. Jedná se o speciální kovové vruty spojené s nosnou konstrukcí pásky s přezkami, které zajistí dokonalou fixaci. Nářadí pak snadno odolá i silnějšímu větru a není nutné jej neustále sledovat a demontovat jen kvůli nepříznivému počasí.