Podle statistik necelá třetina české populace má rezervu maximálně do 10 000 Kč, jen jedna desetina obyvatel se může pochlubit tím, že má našetřeno nad 200 000 Kč.
Rezerva je dobrá ve chvílích, kdy je člověk delší dobu nemocný, hledá novou práci nebo musí do domácnosti zakoupit nový spotřebič. Ideální by bylo mít stranou tři výplaty. Pouze jedna osmina dotazových by byla schopna přežít s uspořenými penězi po dobu delší než půl roku, u obyvatel v důchodovém věku je to dokonce necelý rok.
truhlička úspor.jpg
Češi bývali národem spořivým a šetřivým, pamětníci si jistě vzpomenou na dobu výherních vkladních knížek a různých spořících účtů. V dnešní době je tou však jinak, Češi už tolik nespoří. Je sice s podivem, že taková situace nastala, obzvlášť nyní, když je na tom ekonomika lépe, než kdy bývala, nezaměstnanost je nejnižší za poslední roky, došlo i ke zvýšení platů.
Paradoxně právě to je možnou příčinou toho, že si rezervu tvoří menší část občanů, oproti loňskému roku je to o 11 % méně. Někteří dokonce ani nemají jasno, jaké příjmy a výdaje vůbec mají a nedělají si z toho těžkou hlavu.
Myslet dopředu se vyplácí a co je doma, to se počítá
Pokud se chcete vyvarovat finanční tísni a nechcete se dostat do dluhů, včas si dávejte peníze stranou. Pokud by nastala nějaké nečekaná finanční situace, byl by jistě problém pro většinu běžně pracujících občanů danou sumu dát dohromady. Pokud dostáváte mzdu pravidelně každý měsíc, určitě šetření neodkládejte, nikdy nemůžete vědět, kdy se vám rezerva bude hodit.
peníze, kreditka a peněženka.jpg
Kam ukládat peníze bokem
Rozhodli jste se dávat si nějakou tu korunu stranou, ale nejste zcela rozhodnuti kam. Mít peníze doma určitě není ta nejlepší varianta. Pokud vlastníte účet, kam vám chodí výplata, zkuste u své banky zjistit, zda mají spořící účet, můžete si tak ze mzdy převádět podle možností libovolnou částku a v případě potřeby ji ze spořícího účtu převedete zpátky na běžný. Úroky sice nejsou kdoví jak závratné, ale rozhodně je to lepší, než mít peníze poschovávané v bytě.