Každý z nás jako dítě snil o tom, že jednou bude spisovatelem. Bude sedět ve své drahé vile, inspiraci na další knihu čerpat z překrásné zahrady a knihy se budou prodávat sami. Je to skvělá představa že? Bohužel málokdo se k tomu opravdu v dospělosti odhodlá.
Kroky k vydání vlastní knihy nejsou zrovna nejjednodušší, ale ani nezvládnutelné! Pokud opravdu máte v hlavě nápad a nechcete ho nechat jen tak zapomenout, je načase začít psát a hledat cesty k budoucí publikaci.
potřeby spisovatele
Před tím, než začnete vůbec psát je dobré si udělat myšlenkovou mapu. Kde budeme chtít knihy prodávat? Vyplatí se nám investice do tisku? Je lepší vlastní prodej nebo vydavatelství? Před všemi těmito otázkami však stojí jeden základní a nevyhnutelný kámen. Živnostenské oprávnění. Ano i k tomu abyste mohli psát knihy je třeba mít oprávnění. Naštěstí k získání zrovna tohoto “živnostňáku“ není třeba žádná specializace v oboru, nebo studium.
Poté co si zařídíte oprávnění můžete zkusit knihu napsat. Pak máte několik možností, jakým směrem se vydat. Buďto najdete společnost, která se specializuje na vydávání knih nezkušeným spisovatelům, nebo zkusit text nabídnout nakladatelství. V druhém případě ale počítejte s menším podílem na vydělané sumě. Většina tržby z prodaného kusu jde nakladatelství, textovému redaktorovi a popřípadě webu kde je kniha prodávána.
Když si zkusíte knihu vydat prostřednictvím společnosti, dostanete vytisknuté kusy s přiděleným ISBN k sobě domu a můžete se pokusit o prodej sami. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, každé rozhodnutí skrývá ten zrádný háček. Při prodeji knihy prostřednictvím nakladatelství sice budete mít menší podíl na tržbě, ale zase se postará o propagaci a možná i reklamu vašeho produktu.
sešit na kolenou
Jestliže se rozhodnete si prodat knihu sami, máte větší podíl na tržbě, ale zase je těžší se prosadit na trhu a dát o sobě vědět. Pokud tedy nemáte již vybudované zázemí.
Kreativní psaní je krásná věc. Dá se u ní relaxovat a rozšiřuje naše obzory a schopnost vyjadřovat své skryté myšlenky. Rozhodně tedy neváhejte zkusit vydat váš nápad. Třeba se stane dalším světovým bestsellerem!