V posledních letech se stala ochrana osobních údajů Pinkroses.cz značně skloňovaným pojmem. Hlavním důvodem k tomu je samozřejmě implementace směrnice GDPR, kterou schválila Evropská Unie. Ta znamenala především zpřísnění tohoto zákona. Tím samozřejmě způsobila mnoho nepříjemností prakticky všem firmám, které musely nyní po svých klientech požadovat souhlas se zpracováním jejich dat. Ani tito klienti pak z toho nebyli nadšeni, když museli u každého ze svých dodavatelů tento souhlas podepisovat.

nápis GDPR

Samozřejmě se můžeme ptát, proč byla tato směrnice zavedena. Hlavním důvodem k tomu byla touha ochránit data lidí. Ta totiž byla velmi snadno zneužitelná, a firmy je často používaly k marketingovým účelům, aniž by jim k tomu daný člověk dal souhlas. Proto se mohlo například stát, že jste měli nevyžádané hovory od různých telefonních operátorů či poskytovatelů energií, nabízejících vám lepší tarif. Také jste mohli zjistit, že prodejci sledují, co přesně nakupujete, a podle těchto dat, nasbíraných od více zákazníků, pak upravují svůj sortiment.

jak funguje ochrana osobních údajů

Ovšem otázkou je, zda tato reforma přinesla vůbec nějaký pozitivní efekt. Musíme totiž přiznat, že firmy se naučily ji poměrně snadno obcházet. Například tím, že vám dají podepsat souhlas, přičemž vás prakticky urgují (ač nikoliv slovně), abyste si s podpisem pospíšili. A je pravda, že ani nám je nechce se s tím babrat.

V důsledku toho si však nepřečteme, co vlastně podepisujeme. Díky tomu tam mohou být vloženy klauzule, se kterými bychom příliš nesouhlasili, jako například použití k reklamním účelům, především pak k získávání personalizovaných reklam. Výsledkem pak je, že se v podstatě nic nezměnilo.

Je však pravdou, že bychom se neměli na tato opatření dívat jako na omezení, nýbrž na způsob naší ochrany. Nemusí se nám líbit a rozhodně není stoprocentně spolehlivý. Pokud jej však dobře využijeme, nebudeme se muset bát žádných otravných telefonátů a zpráv. A to je myslím, něco, co ocení každý z nás.