Když někdo jede kamkoliv vlastním autem, má to v zásadě snadné. Sbalí si všechno, co bude cestou a v cíli zřejmě potřebovat, klidně to všechno nacpe i do jedné jediné tašky nebo rovnou naskládá do kufru vozu a je to. Není důvod se nad tím nějak mimořádně zamýšlet, v potaz je tu obvykle záhodno vzít snad jedině to, aby neskončily křehké předměty dole a nádoby s tekutinami aby byly pořádně uzavřené.

letadlo Lufthansy

Ale ve veřejných dopravních prostředcích už jistá omezení platí, byť se to ne vždy až tak striktně kontroluje a dodržuje. Do autobusu nebo vlaku už se některé potenciálně nebezpečné předměty brát nemohou. A do letadla? Tam už teprve ne! Tam už toho nesmí spousta. A zde se na to také obvykle dbá. A to až přehnaně úzkostlivě. A jak nám dokládají výmluvné příklady podcenění rizik z minulosti, je tu taková opatrnost stoprocentně na místě. I kdyby to třeba devět z deseti cestujících majících v zavazadle něco nebezpečného myslelo jenom dobře, je tu i ten desátý, kdo by to dobře myslet nemusel. A jak by se letadlo ocitlo na nebi, bylo by zle.

A tak je před každým letem v aspoň trochu civilizovaných zemích běžná bezpečnostní kontrola. Kolikrát už jenom tato zkomplikovala cestujícím život, kolikrát zbytečně zdržovala, kolikrát při ní lidé přišli třeba i o dost zajímavé a drahé předměty! Ale musí to být. V zájmu cestujících stejně jako leteckých společností a vlastně i lidí na zemi, na které by mohlo někdy letadlo spadnout.

letadlo Airbus

Nejednou nám může taková kontrola připadnout až přehnaná. Třeba když jsem při ní kdysi přišel o nůžtičky z manikúry nebo když jsem nepočítaněkrát vyhazoval před kontrolou nedopité láhve s limonádou, abych si hned po kontrole musel koupit další, abych neměl žízeň, než mi zase něco dají v letadle. Ale je to nutné. Protože nejenom my Češi máme odedávna pověstné zlaté české ručičky, nejenom my dokážeme využít kdeco velice kreativně, což nám třeba usnadňovalo život v dobách, kdy na našem trhu nebylo leccos k dostání a muselo se tedy improvizovat. Stejně kreativní jsou i zločinci a teroristi. Kteří tu nesmí dostat šanci.