Přechod ze základní školy na učiliště, střední školu či gymnázium je důležitý životní krok, který může silně ovlivnit budoucí život vašeho dítěte. Zkuste na to dítě připravit dopředu, tak aby pro něj stres byl co nejmenší a tím pádem i vstup do další kapitoly života byl co nejvíce příjemný.

šatny

1. Příprava na prostředí

Znáte školu, kam bude dítě chodit? Máte možnost se tam s dítětem podívat? Pokud je možnost danou školu navštívit v rámci dnů otevřených dveří, je to ideální příležitost, které je důležité využít. Dítě se totiž seznámí nejen s novým prostředím ale taky navíc může poznat budoucí učitele. Zajděte se podívat i na internát, pokud bude nutné aby na něm dítě bylo, protože pokud vám bude připadat nepřijatelný, máte možnost najít alternativní bydlení.

studenti

2. Příprava na výuku

Dostali jste seznam věcí, které je nutné pořídit před začátkem výuky? Do jejich nakupování se pusťte brzy, koncem srpna se vám budou některé věci velice špatně shánět a to nejhorší co můžete dítěti udělat je poslat jej na školu nedostatečně vybavené. Třeba na některých školách nastupují děti hned druhý až třetí týden na praxe a můžou potřebovat určité věci, jako je třeba kuchařský rondon Apronista, byť ten většinou u studentů požadován není. Samozřejmě třeba v případě gymnázií tohle moc nemusíte řešit, za to budete mít možná více problém se sháněním učebnic. Jejich seznam většinou děti dostanou až v září a o to větší je poté shon po určitých učebnicích, které najednou ve městě bude shánět třicet až šedesát dětí. Knihkupectví samozřejmě takové zásoby nemají a vzniká tak mírný přetlak.

Pokud si myslíte, že je pro dítě přestup na střední školu extrémně náročný a nemá ve škole žádného kamaráda, který by šel na školu s ním, zkuste dítě podpořit v tom, aby si zkusil najít mezi budoucími spolužáky kamaráda předem, díky internetu není problém nové spolužáky najít.