Taky vás rodiče od mala kontrolovali, jestli máte od podzimu do jara na hlavě čepici a během léta kšiltovku nebo klobouček? Měli jste čepici zavazovací pod bradou, nebo kulicha? A přiznáte se, kolik těch čepic jste za život někde zapomněli? Někdy možná i schválně, když se vám čepice nelíbila, protože vám nepřipadala moderní. Pokrývku hlavy nosí lidé odnepaměti. Elegantní pánské cylindry a dámské klobouky už jen tak na ulici nepotkáme, ale klobouky nosí pánové stále.

klobouk

Zakrývat si hlavu za studeného počasí nebo před pálícím sluncem je jistě dobrá věc. Sice už byla vyvrácená teorie, že hlavou uniká nejvíc tělesného tepla, ale i tak není nic příjemného, když vám na hlavu sněží nebo prší. Naši dědové nosili na hlavě tzv. zmijovky nebo rádiovky, s čímž byste dnes možná byli zajímaví, ale značně retro, takže dnešní mládež nosí převážně kšiltovky, a to nasazené nejrůznějším, zrovna moderním způsobem. Pochopitelně to nemůže být jen tak nějaká jednobarevná kšiltovka, ale musí to být ta správná reklamní čepice, která všem ukáže, jak je její majitel „in“. Kšiltovky patří k baseballovému dresu, odtud její počeštěný název bejsbolka. Dnešní mládež ji ale nespojuje až tak se sportem jako spíše s hudebním stylem hip-hop.

kšiltovka

Jít na hory a nemít sebou sbalenou čepici, to riskujete nepříjemný chlad, který hlava opravdu nemá ráda. Každý turista vám jistě potvrdí, že raději nosí stále v batohu čepici nebo šátek, tzv. tunel, který vytáhne při větším větru nebo dešti, a i když je hezky a čepici nepotřebuje, tak nikdy nelituje, že ho sebou nesl. A jít v zimě na hory bez pořádného kulicha, to riskujete prochladnutí a rýmu. Pokrývka hlavy je praktická věc, která pochopitelně také podléhá módním trendům, ale pokud se dostanete do sněhové vánice, narazíte si na hlavu cokoliv, co vám přijde pod ruku, to vám můžeme zaručit.