Očekáváte přírůstek do rodiny? Na miminko je třeba se připravit řádně a to v mnoha ohledech. Nezapomeňte připravit i svůj byt na malého neposedu. 

Jak vhodně připravit byt, když očekáváte miminko? Co je třeba si ohlídat? 

Každý nějak bydlíme a máme byt či dům vybavená dle svých představ nebo možností, to se ale všechno změní s příchodem miminka. Jakmile se k nám totiž připojí nový člen rodiny, je třeba pohlídat, aby bylo doma bezpečno. Nastávající rodiče řeší celou řadu otázek, ale doma bude miminko nejčastěji a hlavně v době, kdy začne lézt nebo se bude učit chodit, může pro něj být domov plný celkem nebezpečných překážek. Co všechno pohlídat, odstranit nebo přesunout? 

malé dítě

Začněte s výbavičkou 

Jako první se určitě musí nastávající rodiče poprat s otázkami typu, kde bude miminko spát, kde bude jíst a kde se bude přebalovat. Tohle všechno je nutné zajistit, pořídit vhodnou postýlku, jídelní židličku se stolečkem a samozřejmě vybavit i přebalovací koutek. Je nutné najít na tohle všechno vhodné místo a připravit dítěti popřípadě rovnou i jeho vlastní dětský pokoj nebo koutek. Malé miminko je ale ještě stále v bezpečí své postýlky nebo kolébky, jakmile ale povyroste a začne lozit nebo se začne stavět na nožičky a chodit, nastává doba, kdy je potřeba tomu bydlení uzpůsobit. 

Co všechno dát pryč? 

Logicky se rodiče snaží zabezpečit rohy nebo elektrické spotřebiče a zásuvky. Z dosahu by měly jít nože, nůžky a jiné ostré předměty, na rohy od stolu se dají dát chrániče, stejně tak jako na zásuvky, do kterých děti hrozně rády dávají prstíky. Určitě se zaměřte ale třeba i na květináče. Pokud máte květináče na podlaze, pozor na to. Hlína je stejně lákavá jako třeba zásuvka, navíc hlína se dá i ochutnat. Nejde jen o to, že zvědavé dítě na sebe může květináče strhnout, může hlínu jíst nebo ji rozhazovat všude po bytě. 

pozor na květináče

Opatrní buďte i na okna, ty patří také k velkému nebezpečí. Balkonové dveře nebo okna by měly zůstávat v době, kdy dítě prozkoumává byt zavřené nebo zabezpečené a i nábytek je lepší od oken posunout do nejdál. Připravte se na to, že dítě bude přitahovat úplně všechno, třeba i odložená žehlička na žehlicím prkně nebo hrníček s horkým nápojem.

Pokud byt před narozením dítěte teprve vybavujete, můžete to vhodně vyřešit vyvýšeným nábytkem, na který dítě nemůže dosáhnout.