Herní konzole dnes většinou nalezneme v obývacím pokoji u televize. Je to taková krabička, která je hodně podobná počítači. Herní konzole na rozdíl od počítače nemá klávesnici a myš ale jen jednoduchý ovladač, kterým se ovládá jak konzole, tak hry. Existují dva velcí výrobci herních konzolí. Každý má svůj operační systém, každý funguje na trochu jiném programovacím jazyce, což je pro vývojáře docela velký problém z toho důvodu, že pokud chtějí vývojáři her svoji hru provozovat na všech zařízeních, musejí svou hru optimalizovat a naprogramovat tak, aby mohla spolehlivě fungovat kdekoliv.
Herní konzole XBOX
Herní konzole vyrábí SONY, které je má pojmenováno jako Play Station (1-4), Microsoft, který je označuje jako XBOX (ONE, 360) a Nintendo které je označuje jako Wii. Každá z těchto konzolí, má své výhody a nevýhody v něčem jiném ale většinou máme velké nevýhody v tom, že některé hry se nacházejí pouze na XBOX či Nintendo a některé jen na Play Station. To je pro nás docela dost velká nevýhoda, protože abychom mohli hrát všechny hry, budeme potřebovat všechny tři konzole, což bude hodně drahá záležitost. Pak buď musíme počkat, jestli se hra vyvine i na naší konzoli anebo jestli ne.
Pokud chceme hrát hry na počítači, je nezbytné, abychom měli dostatečný hardware. Nejdůležitější je mít co nejlepší grafickou kartu, díky které máme nádherný obraz, dále také co nejnovější procesor a základní desku, které budou taktéž dostatečně rychlé. Pokud nám něco z toho bude chybět, tak se musíme smířit s tím, že na svém počítači hry hrát nemůžeme.
Ovladače herních konzolí
To je docela velká výhoda herních konzolí, protože ty jsou optimalizovány na to, aby se na nich dali hrát hry. Sice je pořídíme v řádu tisíců, ale máme jistotu v tom, že hry na nich budou fungovat.
Uvidíme, jak trh herních konzolí bude pokračovat dále, jestli výrobci vyrobí nějakou novou herní konzoli, která bude extrémně výkonná a přinese něco, co jiné do teď nepřinesli.