S nástupem léta se většina z nás těší, až konečně svlékneme mikiny, tepláky a dlouhé kalhoty a oblečeme se do kraťasů a tílek a vyjdeme ven na ulici naboso v tenkých sandálech. Je to fajn pocit oblékat se jen do lehkého oděvu a vnímat tu neskutečnou pohodu a spoustu energie ze slunce a z okolní přírody.

klimatizace v bytě

Příjemné pocity se však v létě dostavují jen za určitých podmínek. V první řadě je léto mnohem příjemnější venku v přírodě, tedy například na venkově, a ještě lépe v rekreační oblasti, v chytové osadě, kde je možné vyběhnout ven k řece, vykoupat se, posedět na terase s pěkným výhledem, anebo u řeky zůstat déle a mít tu k dispozici pramici nebo kánoe. K létu také patří i vyšší teploty vzduchu, a jestliže rtuť teploměru vystoupá nad 25 stupňů Celsia, velmi záleží na tom, kde se v tu chvíli pohybujeme.

klimatizace před domem

Uváděli jsme zde příklad pohodového léta u vody a na chalupě u lesa, ale co lidé ve městech, kteří žijí v betonové džungli, musí chodit do zaměstnání, cestují městskou hromadnou dopravou a příroda jim není na dosah. Ve městech také bývá vyšší teplota ovzduší díky velkému množství zděných staveb na úkor přírodních rezervoárů se zápornými ionty.

Lidé ve městech jsou častokrát odkázáni na klimatizaci. Klimatizace v Praze https://elmontech.cz/klimatizace/ je pak jeden z mála pomocníků, kteří chrání před nebezpečím vzniku úpalu, tedy přehřátí organismu vlivem vysokých teplot.

Úpalem jsou ve městech nejvíce ohroženy zejména některé skupiny obyvatel, jako jsou lidé chronicky nemocní, osoby po infarktu myokardu či cévní mozkové příhodě, senioři, těhotné budoucí maminky a malé děti. Před úpalem je v létě velmi obtížné se chránit, nemáte-li vhodný zdroj, který by organismus zchladil a zklidnil, jestliže totiž pobýváte delší dobu v prostředí s teplotami nad 36 stupňů Celsia, což je víc, než tělesná teplota, ta se může zvýšit až na úroveň horečky, a trvá-li tento stav příliš dlouho, může nastat kolaps organismu a smrt.