Dobře fungující a spolehlivý imunitní systém je základ úspěchu v zápase s cizorodými organismy, které napadají lidské tělo a využívají jej jako hostitelé. Zvlášť v současné době je tento fenomenální jev v organismu naprosto podstatný pro přežití ve zlých časech, kdy se na scéně objevují různé smrtící viry, a platí zde přímá úměra – čím lepší imunita, tím větší šance na úspěch.pole s rostoucí vojtěškou

Imunitní systém je opěrný pilíř

Jistě pro vás nebude překvapením, že k jejímu posílení je žádoucí dodržovat pravidla správné životosprávy, vhodného pohybu, dostatku spánku, psychické pohody, snížení vlivu stresových faktorů a celkově pozitivního přístupu k životu. Fungující imunita má propojení i s psychikou a vše je vzájemně provázáno jako jeden celek, kde výpadek jedné části může znamenat pro zbytek toho celku katastrofu.
Tradiční čínská medicína a Ájurvéda jsou prastaré vědy o lidském zdraví a oba směry vyzdvihují mimo jiné právě vojtěšku jako rostlinu s výjimečnými vlastnostmi.
Imunita se z velké části tvoří v trávicím systému, zejména v tenkém a tlustém střevě. Vojtěška přispívá ke správnému složení střevní mikroflóry, k rozšíření „správných bakterií“ a k redukci těch patogenních. A ty správné bakterie potřebují ke svému rozmnožování vhodné prostředí, bez toxických látek, a k tomu musí přispět dobře natrávená potrava, která nepřispívá k překyselení, ale naopak obsahuje zásadotvorné mechanismy.klíčky vojtěšky v chlebové bagetě
Zásadotvornost je také pojem, dnes hojně užívaný nejen mezi léčiteli, ale i ve vědeckých kruzích. Většina výživových odborníků vám potvrdí, jak je důležité konzumovat ovoce a zeleninu s vysokým obsahem chlorofylu, vitamínů, enzymů a minerálních látek. A právě Tolice vojtěška, známá též jako Alfalfa, nám může všechny tyto prvky poskytnout. Můžete si ji doma nechat naklíčit ze semínek, anebo využít šetrně zpracované pícniny do podoby tablet nebo prášku.