Není snadné odolat v dnešní době tlaku reklam a lákadlům v podobě slev. Může se nám zdát, že pro spokojený život potřebujeme spoustu věcí, pokud však člověk nemá k dispozici neomezený balík peněz, vždy musí umět dobře vybírat, kam vloží své peníze. Při rozhodování je dobré mít na mysli několik jednoduchých zásad.
 Plaťte hotově.

  1. Kupuj jen to, co doopravdy potřebuješ

Zlaté pravidlo, které je snadné i složité zároveň. Jak rozlišit, zda danou věc opravdu potřebuji? Dejte si čas na rozmyšlenou! Nekupujte věci hned v obchodě, kde na vás útočí množství reklam, ale přijďte domů a v klidu si nákup promyslete. Po nějaké době získáte odstup a možná zjistíte, že danou věc vůbec nepotřebujete.
 

  1. Plať hotově

Přestože je násobně jednodušší zaplatit kartou, vyberte si určitou hotovost na určité období a s tou hospodařte. Je jednoduché platit kartou, jedno přiložení k terminálu a člověk nijak nepocítí, kolik vlastně utratil. Je prokázáno, že při platbě v hotovosti člověk nad nákupy více rozmýšlí.
 

  1. Odkládej hned po výplatě

Pokud odkládáte peníze bokem až z toho, co vám na konci měsíce zbyde, nikdy neušetříte tolik, kolik byste ve skutečnosti mohli. Zkuste si promyslet, kolik peněz byste reálně mohli dávat stranou a tuto částku nastavte jako trvalý příkaz s datem odchozí platby hned po výplatě. Když s penězi nebudete moci zacházet, nebude vás to svádět k jejich útratě.Vyplatí se šetřit.
 

  1. Neber si dlouhodobé půjčky na věci s krátkodobým užitkem

Vzpomínky na čtrnáctidenní dovolenou u moře či bohatou nadílku pod vánočním stromečkem vám velmi rychle zhořknou, pokud je budete splácet ještě za pět let. Mezi zlatá pravidla financování rodinného života jednoznačně patří co nejmenší míra zadlužení a zároveň není moudré půjčovat si na věci, které rychle pominou a které vám nebudou sloužit alespoň takovou dobu, jakou je budete splácet.