Pergoly jsou nedílnou součástí každé moderní zahrady. Přitom trh nabízí celou řadu výrobních materiálů, ze kterých můžete vybírat. Pokud tedy nevíte, z jakého materiálu postavit právě vaši pergolu, poradíme vám!

dřevěný altán

První variantou jsou klasické dřevěné altány. Dřevo je klasický materiál pro výrobu staveb tohoto typu a ono se není čemu divit. Dřevěné pergoly jsou mohutné a kvalitní stavby, které vydrží veškeré povětrnostní podmínky. Hravě tak přečkají i jakýkoliv silnější vítr. Nicméně pokud se rozhodnete pro pergolu z tohoto materiálu, musíte mít na paměti to, že o dřevo je nutné se starat. Musíte pergolu pravidelně natírat a udržovat tak, aby nedocházelo ke ztrouchnivění dřeva. Pokud se o dřevo budete dobře starat, určitě vám altán vydrží celou řadu let. Velkou výhodou těchto staveb je i to, že vypadají velmi přirozeně. Pokud tedy hledáte pergolu na zahradu, perfektně zapadne do okolí. Pokud si celou stavbu navíc necháte porůst i popínavou rostlinou, bude celá pergola vypadat zkrátka úchvatně.

altán v přírodě

Dalším materiálem, ze kterého se vyrábí altány, je kov. Kov je podobně jako dřevo velmi kvalitní materiál, díky němuž lze postavit opravdu krásnou a mohutnou stavu. Nicméně pergoly z kovu jsou většinou staveny u domů jako zastřešené verandy. Výhodou kovu je i to, že se dá přetřít na jakoukoliv barvu. Můžete mít tedy pergolu v barvě vaší fasády, nebo jiných doplňků.

Posledním velmi oblíbeným materiálem je cihla, nebo beton. Zděné pergoly jsou honosné stavby, které se ve většině případů používají na nějakých velkých zámeckých zahradách, nebo jiných veřejných místech. Tento typ staveb má tu nevýhodu, že v naprosté většině případu trvá déle, než se pergola postaví.

Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, věříme, že s pergolou budete velmi spokojeni a užijete si pod ní nespočet krásných rodinných chvílí.