Červená rtěnka
Rudé rty jsou znakem erotiky a vášně. Také velkého sebevědomí a vnitřní síly. Někdy může jejich suverenita slabší muže odradit. Ženy, které nosí sytě červené rty vnímá okolí jako bohatší, odvážnější a tvrdě pracující.
Symbolický význam červené: V západní civilizaci symbolizuje červená barva energii, lásku, touhu, sílu, žár, agresi, nebezpečí, krev. V Japonsku symbolizuje štěstí.
 žena s červenou rtěnkou
Růžová rtěnka
Je znakem mládí, plodnosti, nevinnosti a čistoty. Ženy, které nosí růžové odstíny vnímá okolí jako více společenské. Tyto rtěnky si oblíbily ženy, které mají zájem o dlouhodobé vztahy. Po výraznějších a neonových odstínech růžové sahají spíše extrovertky.
Symbolický význam růžové: Růžová symbolizuje naivní romantickou lásku v rozpuku. Symbolizuje péči a něhu. V Asii je oblíbená při vstupu do manželství, například na svatebních šatech.
 extravagantní žena
Nude rtěnka
Pleťové odstíny symbolizují upřímnost, někdy stydlivost, jindy touhu zapadnout. Tyto rtěnky jsou pro svou nenápadnost velice oblíbené na pracovišti, dále po nich nejvíce saháme při setkání s dobrými přáteli. Tento odstín je dle výzkumů ideální na první rande.
Symbolický význam béžové: Příjemné pocity, klid a jednoduchost.
 
Hnědá rtěnka
Jsou pro ostatní znakem, že nemáte touhu se příliš bavit. Chcete odvést dobrou práci a být brána vážně a s respektem.
Symbolický význam hnědé: Stabilita, země, domov, spolehlivost, soustředění a vytrvalost. Je spojená s podzimem a vyzrálostí (někdy i se stářím).
 dívka s módní rtěnkou
Fialová rtěnka
Tajemnost, svůdnost, soběstačnost. Tento odstín si oblíbilo mnoho vedoucích. Často po ní zároveň sahají ženy s introvertní povahou. Fialová rtěnka totiž značí, že se nechcete s ničím dlouho obtěžovat. Pojďme vyřešit problém a přestaňme se zdržovat!
Symbolický význam fialové: Vznešenost, spiritualita, záhada, moudrost, arogance, střídmost, smutek nebo osvícenost. Často se používá při různých náboženských a spirituálních obřadech.
 
Barevné rtěnky
Modré, černé, zelené rty…to vše značí velkou kreativitu a individualitu. Je Vám jedno, co si o Vás myslí ostatní a nehodláte se nikomu podřizovat. Černé rty také mohou znamenat: ,,Dnes na mě nemluvte, nemám náladu.“
Symbolické významy barev: Modrá symbolizuje mír, inovátorství, harmonii, deprese, vodu, oblohu a pravdu. Žlutá symbolizuje radost, optimismus, naději, léto, ale také nemoci a žárlivost. Zelená symbolizuje přírodu, zdraví, mládí, plodnost, pomoc. V některých kulturách symbolizuje štěstí, v jiných jeho pravý opak. Černá symbolizuje sílu, eleganci, zlo, záhadu, vztek, anonymitu a smrt.